Brusnica
Poloha: Brusnica leží v Ondavskej vrchovine, v dolnej časti doliny potoka Čertiž alebo Brusnička, ľavého prítoku strednej Ondavy, v nadmorskej výške okolo 200 m. V zalesnenom chotári prevláda bukový les.
História: Kráľ Žigmund daroval v roku 1408 šľachticovi Jánovi z Perína stropkovské panstvo, na ktorom vtedy bola aj dedina Brusnica. Zapísali ju v ponemčenom názve, v neskorších písomnostiach sa vyskytuje pod slovenským názvom, niekedy aj nepresne a vo viacerých pravopisných obmenách. Je pravdepodobné, že názov mal najprv funkciu chotárneho názvu vyjadrujúc to, že sa tam hojne vyskytovala rastlina brusnica a po založení sídliska sa stala jeho názvom. Založenie tamojšieho sídliska možno predpokladať pred 14. storočím obyvateľmi z blízkej dediny, teda z Breznice alebo zo Stropkova, prípadne v 14. storočí podľa zákupného nemeckého práva. Brusnica bola v 14. – 17. storočí nepretržite majetkovou súčasťou stropkovského panstva. Sídlisko malo v roku 1600 obývaných 15 poddanských domov a dom šoltýsa. Na prelome 16. a 17. storočia bola Brusnica stredne veľkou dedinou s rusínskym obyvateľstvom. Začiatkom 17. storočia sa do Brusnice prisťahovali viaceré rusínske rodiny. Už pred rokom 1639 si postavili chrám, ktorý v dedine aj neskôr jestvoval. Brusnicke poddanské domácnosti v 17. storočí chudobneli. V 17. storočí bol v Brusnici majer, ktorému patrili sedliakmi opustené alebo im zobraté pozemky. V roku 1715 žilo v Brusnici 12 a v roku 1720 13 poddanských domácností.
Obyvatelia sa živili pastierstvom a pracovali v rozsiahlych lesoch. Do roku 1945 tu bola píla, ktorá zamestnávala asi 20 robotníkov. Poľnohospodárske družstvo sa zameriava na živočíšnu výrobu.
Súčasnosť: Veľkosť katastra je 1419 ha. V obci je kultúrny dom, materská škola so školskou jedálňou, dom smútku, pravoslávny chrám vo výstavbe a gréckokatolícky chrám.
Poľnohospodárske družstvo sa zameriava na živočíšnu výrobu. V obci je spoločnosť komposesorátu a urbariátu obce Brusnica – pozemkové spoločenstvo.
Obec pravidelne usporadúva kultúrne, spoločenské a športové podujatia: Uvítanie nového roka, Deň žien, Deň matiek, Majáles, Životné jubileá, uvítanie detí do života a futbalový turnaj.
Zdroj:http://www.stropkov.sk/brusnica/